Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210
O mieście – Tężnia w Radlinie

Miasto Radlin znane jest przede wszystkim z działalności górniczej na swoim terenie. Eksploatacja tego „czarnego złota” śląskiej ziemi od końca XIX-wieku wyznaczała rozwój tych terenów, z rolniczego krajobrazu, na ważny przemysłowy punkt na mapie południowej części Górnego Śląska.

Przemysł …

DCIM100GOPRO

Od 130 lat kopalnia „Marcel”, dawniej „Emma” stanowi stały element życia gospodarczego Radlina. W 1883 roku rozpoczęła wydobycie poprzez szyby górnicze „Grundmann” i „Mauve”, które w okresie międzywojennym otrzymały nazwy „Antoni” i „Wiktor”. Wielokrotnie pogłębiane i unowocześniane służą nadal do przewozu ludzi i materiałów.

Na przełomie XIX i XX wieku prężnie zarządzany zakład rozwijał się dynamicznie. W 1885 roku wydzierżawił unieruchomioną rok wcześniej sąsiednią kopalnię „Mariahilf”. W ramach dalszych inwestycji przy kopalni powstały: brykietownia, elektrownia oraz koksownia. Wszystkie te zakłady stanowiły jeden wielki kompleks przemysłowy do którego jeszcze w 1909 roku przyłączona została kopalnia „Reden”. W tym samym okresie powstało przy kopalni modernistyczne osiedle dla pracowników, znane pod nazwą Kolonia Emma. To unikalne w skali regionu osiedle-ogród projektowane przez sztab najwybitniejszych niemieckich architektów modernistycznych. Zespół budynków, porównywalny z katowickim Nikiszowcem, do dziś budzi zachwyt, jest obiektem plenerów malarskich i fotograficznych, zaś jego mieszkańcy angażują się w życie miasta działając w Programie Aktywności Lokalnej.

Kopalnia Węgla Kamiennego „Marcel” to dziś jeden z najważniejszych punktów na przemysłowej mapie Górnego Śląska. Koksownia „Radlin” zaś może poszczycić się najnowocześniejszym sprzętem w Europie. Radlin z jednej strony jest symbolem historii górnictwa, zaś z drugiej – przykładem nowoczesnego miasta górniczego.

Sport …

pl radlinskich olimpijczykow02

Oprócz przemysłu ważnym elementem historii Radlina jest sport.
W latach 20  środowisko powstańców śląskich z Radlina powołało do życia kilka zrzeszeń i klubów sportowych, m.in. przykopalnianą „Błyskawicę”, która później przekształciła się w Górnika Radlin, wielosekcyjny klub sportowy, odnoszący sukcesy z takich dyscyplinach jak piłka nożna, siatkówka, pływanie, szermierka, judo, czy boks. W 1951 roku piłkarze Górnika Radlin zdobywają wicemistrzostwo I ligi piłkarskiej, czyli de facto tytuł wicemistrza Polski.

Na cześć uczestników Igrzysk Olimpijskich w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Radlinie powstała „Galeria Radlińskich Olimpijczyków”, gdzie prezentowanych jest 20 sportowców. Są to mieszkańcy Radlina, bądź zawodnicy radlińskich klubów sportowych. W nawiązaniu do tradycji olimpijskich w czasie Uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Radlinie, w dniu 23 marca 2007r. podjęto uchwałę nadająca obszarowi położonemu pomiędzy Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, ul. Mariacką i ul. W. Korfantego nazwę: „Plac Radlińskich Olimpijczyków”, która została wybrana na podstawie internetowego plebiscytu.

Zielone serce …

DCIM100GOPRO

Mimo przemysłowego charakteru, miasto zachowało w dużym stopniu swoje rolnicze korzenie. Duży obszar miasta pozostał „zielony” co znalazło swoje odzwierciedlenie w herbie miasta, oraz późniejszym logotypie („miasto z sercem”).
Dbałość o ekologię, tereny zielone i aktywny wypoczynek na nich, połączony z rekreacją i profilaktyką zdrowotną, są stałym elementem działań miasta. Mimo dominującej działalności przemysłu (a może właśnie z tego powodu) Radlin stawia na koncepcje „miasta z sercem”, do tego – nieprzypadkowo – sercem zielonym.
Inwestycje w bazę sportowo-rekreacyjną, poszerzanie oferty spędzania wolnego czasu w Parku Leśnym, siłownie na wolnym powietrzu, czy wreszcie budowa pierwszej w przemysłowej części Śląska tężni solankowej, potwierdzają te starania.