Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210
„Solanka nie tryska po tarninie!” Czy to powód do niepokoju? – Tężnia w Radlinie

 

Z uwagi na liczne pytania kuracjuszy o to, czy tężnia w Radlinie działa prawidłowo skoro nie zawsze widać solankę tryskającą po tarninie, wyjaśniamy:

 

Na drewnianej konstrukcji tężni ułożone są gałązki (zwykle tarniny) po której spływa pompowana do góry solanka. Z wilgotnych gałęzi solanka naturalnie odparowuje, wytwarzając intensywny aerozol. Powietrze, w wyniku naturalnych ruchów wokół tężni, jest nasycone cennymi mikroelementami, wnikającymi do organizmu przez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę. Proces tzw. tężenia jest jednak uzależniony od pogody. Najintensywniejsze parowanie solanki następuje w czasie słonecznego i wietrznego dnia, najmniejsze zaś kiedy pada deszcz. Nocą zanika niemal zupełnie.

Tężnia działa prawidłowo nawet wówczas, gdy solanka nie tryska po zewnętrznych częściach gałązek. Wystarczy, że gałązki w swej wewnętrznej części są wilgotne. Wówczas i tak występuje zdrowotny proces parowania.

Dlatego prosimy nie martwić się tym, że w danym momencie nie widać spływającej solanki do gałęziach. Zdrowotne mikroelementy są obecne w powietrzu przy tężni.

 

„Solanka nie tryska po tarninie!” Czy to powód do niepokoju?

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *